PROJEKT WNĘTRZA POKOJU DLA DZIECKA

Projekt wnętrza pokoju dziecięcego to duże wyzwanie dla architekta. Taki klient nie należy do najłatwiejszych, a ogromna różnorodność stylów, ciągle zmieniających się, dynamicznych, stwarza konieczność albo nadążania za nimi, albo wykonania pogłębionego researchu przed przystąpieniem do projektu.

Zaczynamy od wywiadu
Rozpoczynając projekt, musimy znać preferencje i upodobania klienta. W przypadku projektowania pokoju dziecięcego lub młodzieżowego naszym klientem jest człowiek w wieku od paru miesięcy do lat osiemnastu (ustalmy, że granica pełnoletniości to koniec wieku młodzieżowego). Jak z każdym klientem, również i w tym przypadku należy przeprowadzić wywiad.

Pokój dla maluszka
W przypadku noworodków i dzieci do piątego roku życia wywiad przeprowadza się z rodzicami. Architekt, szanując potrzeby klienta, wysłucha, jakie są ich oczekiwania w stosunku do projektowanego pokoju, następnie zwróci ich uwagę na współczesne trendy, wytyczne dotyczące projektowania pokoi dziecięcych. Suma oczekiwań i wskazań architekta w wyniku procesu projektowego da efekt w postaci projektu.
W przypadku pokoi dla maluszków odchodzi się od projektowania wnętrz z kolorowymi ścianami, a już w szczególności różowych ścian dla dziewczynek i niebieskich dla chłopców. Współczesna tendencja pokoi w stylu skandynawskim, czyli jasnych, białych z elementami naturalnego drewna, jest bliska idei projektowania w zgodzie z rozwojem dziecka. Dzieci zaraz po urodzeniu nie widzą dobrze, szczególnie w dal. Widzą mamę, którą chcą mieć najbliżej siebie. Zdecydowane kontrasty, takie jak czerń i biel, pozwalają dziecku szybciej odróżniać kształty oraz stymulują jego rozwój. Naturalne materiały, jak drewno, bawełna, len czy wełna, sprawiają, że wnętrze jest ciepłe i ekologiczne.

Naświetlenie i przewietrzanie
W przypadku wszystkich pokoi dziecięcych trzeba pamiętać o właściwym doświetleniu wnętrza światłem naturalnym. Pokoje dziecięce z reguły sytuuje się od strony południowej budynku, tak by dać im jak najwięcej światła oraz ciepła. Dzieci dużą część czasu spędzają na zabawie, nauce w swoich pokojach, dlatego jest to niezwykle ważne, by dostarczyć im dużo naturalnego światła. Drugą ważną kwestią jest rozmiar okien dostosowany do wielkości pokoju. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w rozdziale 2, §57, pkt 2 określa stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi:
„2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.”

Pokoje dziecięce powinny mieć możliwość wietrzenia, a zatem należy uwzględnić w nich otwieralne okna. Najskuteczniejsze jest wietrzenie narożne, ale nie zawsze możemy mieć pomieszczenie z oknami na dwóch prostopadłych ścianach. We współczesnych domach dopływ świeżego powietrza reguluje również wentylacja mechaniczna, ale nie wyklucza to otwieralności okien, chociażby ze względu na możliwość ich mycia. Warto zwrócić również uwagę na ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pokoju dziecięcego, zwłaszcza w lecie – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się w pierwszej kolejności rolety zewnętrzne, zewnętrzne łamacze światła, a następnie wewnętrzne żaluzje, plisy okienne, rolety, firany i zasłony.

Klient w wieku od 5 do 10 lat
W przypadku starszych dzieci wywiad możemy przeprowadzić właśnie z nimi. Przecież to one będą mieszkały w projektowanym pokoju, dlatego wysłuchajmy ich uważnie i potraktujmy poważnie ich oczekiwania.
Zarysowany wyżej pogląd dotyczący projektowania pokoi dziecięcych w neutralnych kolorach z użyciem naturalnych materiałów może częściowo stracić swoją słuszność, kiedy zetkniemy się z marzeniem o pokoju w stylu księżniczki, z kosmicznym motywem „Star Wars”, mistrza kierownicy czy kibica klubu piłkarskiego.
Co wtedy zrobić? Pomóżmy naszym małym klientom zaprojektować właśnie taki pokój, jaki chcą – różowy, czarny, zwariowany. Naszym zadaniem jest zrobienie tego tak, by miało to ręce i nogi.
W każdy projekcie trzeba pamiętać o funkcjonalnym zaprojektowaniu wnętrza. W pokoju dziecięcym należy wyznaczyć strefy.

Strefowanie w pokoju dziecięcym
W strefie pracy, gdzie znajdą się biurko, stolik do pracy, półki, szafki, szuflady na książki, przybory do rysowania i malowania, warto zwrócić uwagę na dobre doświetlenie światłem naturalnym, prawidłowe usytuowanie biurka pod względem kierunku padania światła oraz prawo- lub leworęczności dziecka. W strefie zabawy znajdą się szafki na zabawki (klocki, pluszaki, lalki, samochody i inne) oraz przestrzeń do zabawy (podłoga, dywan, stolik z krzesłami). Częścią strefy zabawy lub osobną przestrzenią jest strefa przyjmowania gości. W przypadku młodszych dzieci w naturalny sposób pokrywa się ona ze strefą zabawy, a w przypadku starszych dzieci powoli zaczynają mieć znaczenie spotkania towarzyskie i wtedy należy przewidzieć jakieś dodatkowe siedziska – pufy, fotele. W strefie garderoby, którą wyznacza szafa na ubrania lub osobne pomieszczenie na garderobę, można umieścić lustro postaciowe, a w przypadku pokoju dla dziewczynki – toaletkę. Strefa wypoczynku/snu to miejsce, w którym znajduje się łóżko. Warto zwrócić uwagę na rozmiar łóżka – z jednej strony małe dzieci jeszcze na tyle się wiercą, że z wąskiego mogą spaść, z drugiej strony dorastające dzieci mają potrzebę coraz większej przestrzeni w łóżku. Dlatego jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, warto zastanowić się nad łóżkiem szerszym niż pojedyncze w rozmiarze 90 cm. Poza tym w szerszym łóżku podczas usypiania małych dzieci można wygodnie czytać im książkę, a w przypadku nocowania przyjaciół znajdzie się miejsce dla kolejnej osoby.

W poszukiwaniu stylu
Kiedy pokój zostanie funkcjonalnie poprawnie ułożony, można przystąpić do poszukiwań stylu. Na podstawie wywiadu z klientem będziemy znali kierunek, w jakim mamy podążać. Za pomocą kilku wizualizacji architekt może przedstawić kierunek stylistyczny. Obserwując reakcje młodego klienta, trzeba znaleźć punkt zaczepienia – detal, motyw przewodni, kolor, wzór – który pozwoli zbudować całość projektu. Dla jednych będzie to opowieść o kosmosie, dla innych barwy klubu piłkarskiego czy kraina wróżek.

Meble – typowe czy na zamówienie?
Wybierając meble do pokoju dziecięcego, bierze się pod uwagę po pierwsze względy finansowe, a po drugie – estetyczne. Jeśli chodzi o meble typowe, dostępne w sklepach stacjonarnych bądź internetowych, to ich poziom cenowy możemy szybko ustalić, nakreślając budżet, w jakim zakładamy się zmieścić. Przy projektowaniu mebli na zamówienie nie jesteśmy w stanie na początku określić ich ceny. W pierwszej kolejności muszą zostać zaprojektowane, trzeba wybrać materiały, z jakich mają być wykonane, i dopiero na podstawie rysunków wykonawczych stolarz je wycenia. Regulowanie ceny takich mebli odbywa się poprzez wybór materiałów. Warto więc na początku projektu określić, jaki kierunek nas interesuje – meble typowe czy na zamówienie, a może po części jedne i drugie.
Ważnym aspektem mebli w pokoju dziecięcym jest ich funkcjonalność. Muszą one być dostosowane do wieku dziecka, jego wzrostu i możliwości korzystania z nich. Oczywiście trzeba wziąć po uwagę, że dziecko rośnie, a pokój dla niego jest planowany przynajmniej na parę lat do przodu.

Estetyka mebli to już kwestia projektu i potrzeb klienta, przy czym warto zwrócić uwagę na rodzaj materiałów użytych do ich wykonania. Czy będą to materiały naturalne typu drewno, czy fronty szafek będą matowe, lakierowane, jaką będą miały strukturę. Przede wszystkim powinny być funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości.

Pokój młodzieżowy
Pod względem funkcjonalnym pokój młodzieżowy rządzi się podobnymi prawami jak pokoje dla młodszych dzieci, z tym że podczas projektowania pokoju dla nastolatka musimy zwrócić szczególną uwagę na tworzącą się w nim potrzebę niezależności, prywatności i podkreślenia indywidualności. Na pewno musimy zwrócić uwagę na doświetlenie światłem dziennym (miejsce pracy), przewietrzanie, ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się. Pojawi się podział pokoju na strefy inne niż w przypadku dzieci. Przykładowo: w strefie zabawy w pokoju nastolatki pojawi się rozbudowany kącik towarzyski, zaś w pokoju nastolatka konsola, stanowisko do gry z komputerem lub miejsce na sprzęt muzyczny. W pokoju dziewczynki strefa garderoby zostanie najprawdopodobniej mocno rozbudowana i pojawi się toaletka. Oczywiście, może być też zupełnie odwrotnie i to w pokoju dziewczynki stanie perkusja lub konsola do gry, a u nastolatka rozbuduje się strefa garderoby. Wszystko to jest kwestią indywidualnych potrzeb.

Wracając jednak do tworzącej się niezależności i potrzebie prywatności – zapewnia się ją poprzez stworzenie przestrzeni, w której nastolatek będzie się czuł dobrze, „u siebie”. Strefy projektowane w pokoju będą dostosowane do indywidualnych potrzeb i będą się różniły wielkością oraz sposobem rozmieszczenia. Tworząca się potrzeba podkreślenia indywidualności da o sobie znać w stylu wnętrza i dodatkach.

Akustyka w pokoju młodzieżowym
Potrzeba niezależności i prywatności kojarzy mi się z napisem na drzwiach „ZAKAZ WSTĘPU”. Może ona wymagać zastosowania różnych zabiegów architektonicznych i technologicznych, czego przykładem może być akustyka wnętrza. Wyobraźmy sobie nastolatka aspirującego do bycia gitarzystą w zespole rockowym, który czasami chce poćwiczyć w swoim pokoju. Takie rozwiązanie, jak izolacja akustyczna ścian, sufitu i drzwi, nie jest zbędnym wymysłem, ale często praktycznym rozwiązaniem zarówno dla nastolatka, jak i jego rodziców.

Miejsce pracy nastolatka
Kolejnym elementem pokoju młodzieżowego jest usytuowanie miejsca pracy. Pomijając istotny czynnik, jakim jest doświetlenie światłem dziennym, należałoby też mieć na uwadze, że podobnie jak w biurach warto usytuować biurko tak, by osoba wchodząca do pokoju nie zaskakiwała osoby siedzącej za biurkiem. Jest to kwestia poszanowania prywatności, ale też zaufania i dobrej atmosfery pracy. Kontrolę rodzicielską można realizować w inny sposób (limity czasowe, filtry itp.). Kolejnym zagadnieniem jest organizacja współczesnego biurka nastolatka. Nie wystarczy miejsce na zeszyt i książki, ale również komputer stacjonarny lub laptop, trzeba więc przewidzieć zasilanie, gniazdo internetowe, odpowiednie oświetlenie nocne. Miejsce pracy dla dzieci, które mają problemy z koncentracją, powinno być w swoim charakterze jak najbardziej neutralne, z kolei dla dzieci kreatywnych powinno dawać możliwość tworzenia, zmieniania, dostosowywania do działań, które w danym momencie nimi kierują.

Projektowanie dla dzieci i młodzieży
Jak widać, projektowanie dla dzieci i młodzieży to temat rzeka. Można by rozpisywać się i rozdrabniać w każdym rozpoczętym wątku. I choć zatrudnienie architekta do zaprojektowania pokoju dla dziecka może w pierwszym momencie wydawać się fanaberią i zbędnym kosztem, to czy ostatecznie faktycznie tak jest? Warto zadać sobie pytanie, w jakiej przestrzeni nasze dziecko powinno się wychowywać i czy kształtowanie poczucia estetyki wraz z wsłuchaniem się w potrzeby oraz indywidualność dziecka to tylko fanaberia, czy autentyczna potrzeba i konieczność?

Wszystkie informacje prawne oraz finansowe aktualne na czas pisania artykułu.

Ostatnie artykuły