Czym jest i dlaczego warto zdecydować się na projekt wnętrz?

Wbrew pozorom projekt wnętrz nie jest tym samym, co projekt budowlany. Czym różnią się wspomniane typy usług i co możemy zyskać, decydując się na projekt wnętrz?

Budując dom zlecamy architektowi projekt budowlany, który kończy się otrzymaniem decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Wspomniany projekt zawiera dwa typy treści: rysunkową i opisową.

Ich zadaniem jest dokładna charakteryzacja geometrii budynku, a więc przedstawienie gabarytów pomieszczeń, ich układu oraz warstw przegród budowlanych, takich jak ściana, strop oraz dach. Ponadto projekt ten zawiera informacje odnoszące się do wyglądu zewnętrznego, a więc widoki elewacji z układem okien, a także – opcjonalnie – propozycją okładziny zewnętrznej ścian. Inne, zawarte w nim treści dotyczą układu konstrukcyjnego oraz elementów konstrukcyjnych, takich jak fundamenty, belki, słupy, stropy i dach. Dodatkowo w projekcie budowlanym mogą być zawarte schematy instalacyjne wraz z obliczeniami.
Czego wobec tego nie zawiera projekt budowlany? Przede wszystkim informacji dotyczących wykończenia wnętrz, gdyż – jak wskazuje już na to sama nazwa – jest on projektem budowlanym, nie zaś projektem wnętrz, który – w praktyce – stanowi część projektu wykonawczego.

Zdecydowana większość osób, które rozpoczęły projekt i tym samym zdecydowały się na inwestycję w postaci np. 15 000 zł (cena za projekt budowlany) rezygnuje z usługi, jaką jest projekt wnętrz. To w pełni zrozumiałe, zwłaszcza że już na początku procesu inwestycyjnego przed wspomnianymi osobami roztacza się wizja w postaci kolejnych wydatków, często liczonych w setkach tysięcy złotych. W takiej sytuacji mamy do wyboru dwie opcje:

a) Zakup samego projektu budowlanego, a następnie – po osiągnięciu w procesie budowy stanu surowego zamkniętego – samodzielne wykończenie wnętrz. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą fachowe czasopisma, oferowane niekiedy w salonach z elementami wykończenia wnętrz (salony kuchni, salony z ceramiką). Znajdziemy w nich liczne darmowe porady, które mogą stać się drogowskazem prowadzącym do celu, a więc własnoręcznego zaprojektowania wymarzonego wnętrza. Zdarza się także, że wspomniane salony oferują – w cenie zakupu towaru – gotowe projekty wnętrz. Warto jednak dodać, że zdecydowana większość osób, prędzej czy później, zleca wykonanie projektu profesjonaliście w osobie architekta.

b) Zakup zarówno projektu budowlanego, jak i projektu wnętrz. W takiej sytuacji zdajemy się na pomysły oraz wiedzę architekta. Warto zauważyć, że wspomniane rozwiązanie – pomimo zwiększonych kosztów – bywa zdecydowanie bardziej opłacalne. Dlaczego?

Kupując mieszkanie, czy to w stanie deweloperskim czy też z tzw. drugiej ręki, zawsze stykamy się z przestrzenią, którą staramy się dopasować do naszych potrzeb. Czasem jest to tylko powierzchowna zmiana, a czasem generalny remont lub prace o charakterze wykończeniowym. Zdarza się, że mając własną wizją i pomysł na daną przestrzeń, dodatkowo sięgamy po fachową prasę w celu osiągnięcia upragnionego efektu. Niemniej jednak nawet w takim przypadku niezbędna okazuje się pomoc architekta. Specjalista, posiadający szeroką wiedzą na temat używanych obecnie technologii oraz materiałów, przedstawi nam możliwe opcje zagospodarowania wnętrza, które dodatkowo będą zgodne ze wspomnianą, własną koncepcją. Dzięki temu pozbywamy się wątpliwości związanych z wyborem materiałów, a dodatkowo oszczędzamy czas oraz pieniądze, które – w przypadku braku fachowej wiedzy – często wydawane są przez klientów na surowce czy akcesoria… zupełnie zbędne.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku wnętrz obiektów usługowych, które – w odróżnieniu od prywatnych domów czy mieszkań – są przestrzeniami ogólnodostępnymi dla pracowników i/lub klientów. Tworzenie miejsca pracy jako przestrzeni nie tylko przyjaznej, ale kreatywnej, ergonomicznej i przemyślanej zarazem, to jeden z ważniejszych aspektów strategii biznesowej. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku przestrzeni przeznaczonej do spotkań z klientami czy przestrzeni prezentacji produktu. W takim przypadku projekt wnętrz nie jest alternatywą, a koniecznością. Dlaczego to takie ważne? Odpowiednio urządzone wnętrze powierzchni usługowej jest zarazem wizytówką prowadzonej działalności, jak i… generatorem zysków. Brzmi nieprawdopodobnie? Być może, jednak w praktyce to właśnie ergonomiczna przestrzeń wywiera ogromny wpływ na wydajność oraz jakość pracy zatrudnionych w danej firmie osób. Mówiąc wprost; projekt wnętrz przestrzeni usługowych jest jedną z najlepszych inwestycji, której zwrotu możemy być niemal w 100% pewni.

Czym jest projekt wnętrz?
Jak wspominaliśmy, projekt wnętrz stanowi część projektu wykonawczego, a zatem szczegółowego projektu, na podstawie którego jesteśmy w stanie wykonać prace wykończeniowe we wnętrzu budynku. Projekt wnętrz składa się z dwóch części: Części Koncepcyjnej oraz Części Wykonawczej.

Część Koncepcyjna to pomysł na tzw. rozwiązanie wnętrza, a więc czas poszukiwania satysfakcjonującej odpowiedzi na pytanie „jak ma prezentować się opracowywane wnętrze?” Podczas tej części pracy, projekt prezentowany jest w formie szkiców, wizualizacji, rzutów, a niekiedy również modeli 3D.

Część Wykonawcza obejmuje natomiast przeniesienie Części Koncepcyjnej w formę dokumentacji technicznej, a więc rysunków, takich jak rzuty poszczególnych pomieszczeń, detale, widoki 2D ścian. Warto dodać, że wszystkie, wspomniane rysunki posiadają naniesione, zaprojektowane materiały, które zostały odpowiednio zwymiarowane, opisane i zestawione w konkretnych ilościach. Naturalnie Część Wykonawcza to także wybór realnych materiałów wykończeniowych, a więc m.in. projekt oświetlenia z doborem opraw oświetleniowych czy zestawienia materiałowe. Mówiąc wprost; są to przede wszystkim profesjonalne, specjalistyczne rysunki, na podstawie których wykonawca będzie realizował powierzone mu prace.

Jakich projektantów wnętrz możemy spotkać?
Architekturą wnętrz zajmują się osoby, które ukończyły studnia w tym kierunku na Akademii Sztuk Pięknych lub na Politechnice na kierunku Architektura i Urbanistyka. Niemniej jednak projektowaniem wnętrz zajmują się również osoby, które ukończyły kursy, studia w innych szkołach policealnych, studiach prywatnych, oferujących kierunek Architektura wnętrz.

Jak wybrać architekta?
Każdy architekt posiada swój własny, indywidualny styl projektowania, zaś każdy klient swój gust i upodobania. W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z architektem, którego styl projektowania będzie zbieżny z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Unikniemy wtedy zbędnych nieporozumień oraz potencjalnego rozczarowania. Zerknijmy na stronę internetową i przejrzyjmy przykładowe projekty i realizacje danego architekta. Warto też spotkać się z samym fachowcem i poprosić o wycenę prac projektowych.

Projekt wnętrz – niekoniecznie dla wszystkich
Choć zlecenie projektu wnętrz jest niewątpliwie jednym z najwygodniejszych rozwiązań, gwarantującym profesjonalny wystrój przestrzeni, to jednak – w praktyce – nie jest on koniecznością. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że nie wszystkich nas stać na zatrudnienie architekta wnętrz. Koszt takiej usługi waha się bowiem od 100 – 200 zł z m2 projektowanej powierzchni w zależności od zakresu opracowania. Ponadto niektórzy z nas po prostu nie potrzebują pomocy architekta wnętrz, gdyż satysfakcjonujący ich efekt są w stanie osiągnąć samodzielnie.

Konsultacje architektoniczne
Jak wspominaliśmy, wykonanie projektu wnętrz nie zawsze jest koniecznością. W przypadku niewielkich zmian obejmujących przykładowo odświeżenie istniejących wnętrz lub wprowadzenie mało inwazyjnych zmian, wystarczająca może okazać się porada architektoniczna. Co to takiego? Porada architektoniczna to nic innego, jak tylko spotkanie z architektem, na którym profesjonalista oceni przestrzeń i poda propozycje zmian uwzględniające np. nowy kolor ścian, tapet, okładzinę ścienną, zmianę układu mebli, nową tapicerkę kanapy albo nowe dodatki, które w widoczny sposób odmienią nasze wnętrze.

Zwiększone koszty inwestycji, a projekt budżetu
Wśród wielu klientów krąży przekonanie, jakoby zlecenie projektu wnętrz architektowi generowało dodatkowo koszty wykończenia przestrzeni. Może się tak stać, jednak nie musi. Należy zauważyć, że architekt pełni funkcję projektanta, nie zaś menadżera. Jeśli obawiamy się, że tworzony przez niego projekt przekroczy kwotę, jaką planujemy przeznaczyć na wykończenie wnętrza, wówczas możemy pokusić się zlecenie opracowania budżetu. Nie łudźmy się jednak, że architekt przystąpi do tego zadania z własnej inicjatywy. W końcu to my – jako inwestorzy – wiemy, jakie kwoty jesteśmy skłonni przeznaczyć na aranżację wnętrza.

Warto dodać, że na etapie wyboru materiałów wykończeniowych, decyzja o tym czy kupujemy płytki w cenie 200 zł za m2 czy też 80 zł za m2, leży wyłącznie po naszej stronie. Obecnie ilość materiałów dostępnych na rynku jest tak duża, że zawsze istnieje możliwość zakupu tańszego zamiennika, którego wygląd nie będzie zbytnio odbiegał od droższego pierwowzoru. Pamiętajmy jedynie o tym, że tak naprawdę kluczem do sukcesu udanego projektu jest – oprócz pracy samego architekta – odpowiednio zaprojektowany budżet. Jak tego dokonać? O tym w artykule „Jak zaprojektować budżet wykończenia wnętrz?”.

Wszystkie informacje prawne oraz finansowe aktualne na czas pisania artykułu.

Ostatnie artykuły