ARCHITEKT WNĘTRZ BIELSKO-BIAŁA

Architekt wnętrz to osoba z wyższym wykształceniem, która ukończyła wydział architektury na politechnice lub akademii sztuk pięknych i zajmuje się profesjonalnym projektowaniem przestrzeni mieszkalnych czy komercyjnych. Ma wiedzę oraz doświadczenie w tej dziedzinie, śledzi najnowsze trendy w sztuce i architekturze, a przy tym jest osobą wrażliwą na piękno. Zdecyduj się na współpracę z profesjonalistą.

Cztery kroki do znalezienia architekta

 • PORTFOLIO

  Zacznijmy od przejrzenia portfolio kilku architektów. Większość z nich prezentuje swoje prace na własnych stronach internetowych, gdzie z łatwością możemy je obejrzeć.

 • LISTA POTRZEB

  Przed umówieniem się na spotkanie przygotujmy precyzyjny zakres naszych potrzeb i prac projektowych – wypunktujmy, co chcemy zaprojektować, jaki jest metraż wnętrza oraz jakie są nasze oczekiwania w stosunku do projektu.

 • SPOTKANIE

  Zwykle pierwsze spotkanie informacyjne jest bezpłatne i trwa około godziny. Wykorzystajmy ten czas, aby precyzyjnie zaprezentować swoje potrzeby, ponieważ będzie to podstawą wyceny, którą otrzymamy. Po skończonym spotkaniu oceńmy je w skali od 1 do 5, biorąc pod uwagę pierwsze wrażenie, przebieg spotkania i kompletność informacji dotyczących projektu uzyskanych od architekta.

 • WYCENA

  Architekt przygotuje ofertę na prace projektowe. Wiadomo, że cena stanowi istotny składnik ostatecznego wyboru, ale poświęćmy czas na prześledzenie oferty, w tym zaprezentowanego zakresu prac – czy obejmuje wizualizacje wnętrza i spotkania wyjazdowe do sklepów z wyposażeniem wnętrz, czy otrzymamy rysunki wykonawcze czy tylko wizualizacje?

Współpraca z architektem
Wywiad jest pierwszą czynnością, którą architekt powinien wykonać, rozpoczynając projekt – to podstawa dalszej współpracy i baza do przygotowania koncepcji. W wywiadzie przeprowadzonym z klientem określa się potrzeby, oczekiwania, kierunek stylistyczny. Ważne jest przygotowanie się do spotkania z architektem. To klient powinien znać swoje potrzeby i oczekiwania. Architekt się tego nie domyśli. Oczywiście może on posłużyć się przygotowanym szablonem pytań, ale nic z tego nie wyjdzie, jeśli klient nie będzie wiedział, czego tak naprawdę oczekuje. Przygotowując się do wywiadu z architektem, zastanówmy się nad zakresem projektu, który chcemy wykonać (całość domu, mieszkania, biura, budynku czy tylko wybrane pomieszczenia). Może niektóre wnętrza, takie jak garaż, kotłownia, serwerownia lub pomieszczenia techniczne i gospodarcze, można wyłączyć z zakresu projektu? Następnie warto określić, o jaki efekt finalny nam chodzi (przytulność domu, sterylność kuchni, profesjonalny charakter gabinetu prezesa czy kreatywną przestrzeń biura). Kolejnym elementem jest styl – w tym przypadku warto posługiwać się przykładami, których niemało w Internecie. Przeglądając zdjęcia wnętrz, zaznaczmy, co nam się najbardziej podoba.

Budowanie koncepcji projektu
Są dwa kierunki projektowania: jeden, w którym architekt przedstawia spójną, zakończoną koncepcję w postaci kompletnej, wykończonej wizualizacji wnętrza (z talerzami, sztućcami i owocami w koszyku na stole w jadalni), oraz drugi, w którym pierwsza koncepcja jest raczej szkicem obrazującym funkcjonowanie wnętrza, główne założenia i kierunki, a kolejne spotkania to budowanie koncepcji poprzez jej doprecyzowanie.

Drugi kierunek jest mi zdecydowanie bliższy z kilku powodów. Po pierwsze, po jednym spotkaniu nie jesteśmy w stanie trafić w gusta klienta w każdym szczególe. Po drugie, należy zdać sobie sprawę z tego, że poznawanie potrzeb innych to proces, podobnie jak projektowanie. Trzecim argumentem przemawiającym za stopniowym budowaniem koncepcji jest fakt, że pomaga to zweryfikować wstępne założenia. Czasami założenia klienta wydają mu się jedyną słuszną drogą, tymczasem projekt koncepcyjny pozwala dostrzec inne możliwości. Dlatego też budowanie koncepcji od pierwszych szkiców, poprzez zmiany i dyskusje, aż do finalnej koncepcji to, moim zdaniem, najlepszy sposób na wykonanie projektu.

Koniec koncepcji – i co dalej?
Wizualizacja to nie koniec projektu. Wykonawca nie jest w stanie wykonać projektu na podstawie wizualizacji z prostego powodu – nie ma na niej wymiarów. Po każdej koncepcji następuje przejście do części wykonawczej, na końcu której klient otrzyma rysunki techniczne. Część wykonawcza to faza projektu, w której zostają dobrane konkretne materiały – posadzki, płytki ceramiczne, armatura, sprzęt, meble. Co więcej, zostają policzone wszystkie projektowane powierzchnie, ilość płytek, zostają zestawione sprzęty do łazienki, zaprojektowane meble (w części wykonawczej powstają rysunki techniczne mebli na zamówienie np. do kuchni). Tylko na podstawie rysunków, które powstaną w części wykonawczej, wykonawca robót jest w stanie wykonać prace na budowie.

Dlaczego PROSTE FORMY?
Każdy projekt to kolejne wyzwanie. Nie ma identycznych projektów, podobnie jak nie ma identycznych ludzi. Do każdego klienta podchodzę indywidualnie, staram się wsłuchać w jego potrzeby i odnaleźć na nie odpowiedź w projektowanej architekturze, dlatego też motto przewodnie mojej pracowni to PROJEKTY SZYTE NA MIARĘ. Podobnie jak u krawca, są to projekty dopasowane do osoby. Na początku trzeba wiedzieć, co właściwie chcemy uszyć/zaprojektować, z jakiego materiału i w jakich kolorach, w kolejnych krokach wykonujemy wykrój/koncepcję. Następnie po akceptacji przystępujemy do części wykonawczej, w której odbywają się jeszcze przymiarki, są dobierane ostateczne dodatki. Tak właśnie wygląda projektowanie indywidualne. To nie towar z półki w supermarkecie lub z wieszaka popularnej sieciówki.

Warto zlecić projekt w pracowni PROSTE FORMY, bo wykonywanie projektów to nie tylko istota mojego zawodu, ale także moja pasja. Każdy nowy temat jest ekscytujący, ponieważ jest inny, zawsze jest w nim coś ciekawego, a jednocześnie trudnego, z czym trzeba sobie poradzić. Każdy temat i każdy klient wnosi swoją osobowością coś nowego w moje doświadczenie projektowe, którym lubię się dzielić.

Wszystkie informacje prawne oraz finansowe aktualne na czas pisania artykułu.

Ostatnie artykuły